مکان فعلی :
اخبار :

کار در زندان ها مدیریت جهادی را می طلبد
۱۳۹۵/۰۶/۲۱

کار در زندان ها مدیریت جهادی را می طلبد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با تاکید براینکه نگرش جامعه نسبت به زندانیان، کار فرهنگی درازمدتی را می طلبد، گفت: رسیدگی به وضعیت زندانیان و آماده کردن آنها جهت ورود به اجتماع و رسیدگی به مشکلات خانواده زندانیان از مهم ترین مسائلی است که تاثیر زیادی در امنیت دارد.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، حمید ذکاءاسدی پیش از ظهر شنبه در آئین تکریم و معارفه مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی استان کرمان، یاد و خاطره امام راحل، شهدای انقلاب اسلامی و بویژه شهدای قوه قضاییه در راس آن ها سید الشهدای انقلاب آیت الله بهشتی و شهدای فاجعه منا را گرامی داشت.
وی ضمن قدردانی از تلاش ها و خدمات ارزنده علی ولی نیا مدیرکل سابق مدیرکل زندان های استان، یادآور شد: کار در زندان ها مدیریت جهادی را می طلبد و باید در این مراکز به طور ویژه کار بشود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با تاکید براینکه رهنمودهای امام راحل مبنی بر تبدیل شدن زندان به دانشگاه باید به منصه ظهور برسد، خاطر نشان کرد: در زمان تصدی ( اصغر جهانگیر )، برنامه های اصلاحی و تربیتی زندان ها با رویکرد علمی بیشتری در حال پیگیری است و ما نیز در استان بر این امر صحه گذاشته و پشتیبانی خواهیم کرد.
ذکااسدی گفت: نهادینه کردن مدیریت علمی در زندان ها، حمایت مادی و معنی از منابع انسانی و ارتقاء شان و منزلت آنها، برنامه های آموزشی، فرهنگی و کاهش جمعیت کیفری با بهره گیری از ظرفیت های جدید قانونی و استفاده از تمامی ظرفیت ها برای بازگشت سعادتمندانه زندانیان به جامعه و ... از اهداف سازمان زندان ها بوده که امید است مدیران استانی بتوانند با طراحی مدل های استانی این اهداف، به موفقیت برسند.
وی با اشاره به اینکه نوع محکومیت زندانیان تاثیری در برخورد زندانبانان با آنها نخواهد داشت، افزود: دین اسلام انسان ها را در رابطه با برخورد در یک ردیف قرار داده است لذا تاکید مدیریت استان کرمان بر دستگیری از زندانیان است و باید نگرش جامعه نسبت به زندانیان عوض شود که کار فرهنگی درازمدتی را می طلبد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری به نام (اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل)، یادآور شد: امنیت در استان کرمان با هماهنگی، همفکری و فداکاری تمامی واحدهای دخیل در شورای تامین، وضعیت بسیار مناسبی دارد و اخیرا فعالیت خوبی در حذف اشرار و گروه های سازماندهی شده است.
ذکااسدی امنیت را مقوله همه امور دانست و گفت: رسیدگی به وضعیت زندانیان و آماده کردن آنها جهت ورود به اجتماع و رسیدگی به مشکلات خانواده زندانیان از مهم ترین مسائلی است که تاثیر زیادی در امنیت دارد.
وی افزود: پشتیبانی های ریاست کل دادگستری استان و شهرستان ها نقش مهمی در این موفقیت ها دارد و اگر این همکاری نبود، واحدهای اطلاعاتی و عملیاتی با مشکل مواجه می شدند.
در ادامه نیز رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با تاکید براینکه 80 درصد ورودی‌های زندان‌های کشور، ساکن مناطق حاشیه‌ای و سکونتگاهای غیررسمی است، خاطر نشان کرد: سکونت در این مناطق موجب بیماری های بسیاری می شود و در سال گذشته بیش از 270 هزار مورد از کسانی که وارد زندان ها شده بودند، تحت درمان قرار گرفتند.
اصغر جهانگیر با اشاره به اینکه خدمات مختلفی به زندانیان ارائه می شود که در حقیقت خدمت به جامعه است، گفت: نگاه مردم به زندان و زندانبانی مقوله ای مبهم و غیرشفاف است در حالی که زندانبانی، کاری اصلاحی، تربیتی و پیامبرگونه است.
وی از آمار بالای ورودی های زندان و اعتیاد آن ها به مواد مخدر خبر داد و افزود: در سال گذشته در مبادی ورودی زندان بیش از 150 هزار نفر از طریق سم زدایی، ترک اعتیاد دادیم تا شرایط اصلاح و تربیت آنها در زندان فراهم شود.
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با تاکید بر لزوم تغییر نگرش به خانواده زندانیان و حمایت از آنها، خاطر نشان کرد: اگر نگاه مردم را تغییر ندهیم، ممکن است همان نگاهی که به زندانی دارند، به خانواده اش نیز داشته باشند که این امر موجب مشکلات زیادی می شود.
جهانگیر با اشاره به اینکه باید تلاش شود در حد ضرورت قرارهای وثیقه برای افراد صادر و زمان رسیدگی به قرارها کوتاه شود، گفت: علی رغم تلاش های صورت گرفته، آمار کسانی که به علت نداشتن وثیقه و کفیل به زندان معرفی می شوند، زیاد است.
وی از ارائه برنامه های آموزشی در ابعاد مختلف در زندان های کشور خبر داد و افزود: برنامه های آموزشی به عنوان یک اصل در دستور کار قرار گرفته و اعتقاد داریم به هر میزان که به زندانیان آگاهی بخشی بدهیم، نگاه مثبت آنها به جامعه و خانواده شان توسعه پیدا می کند.
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با تاکید براینکه آمار جرائم مواد مخدر در استان کرمان نسبت به میانگین کشوری بالاست، خاطر نشان کرد: میانگین کشور آمار جرائم مواد مخدر 44 درصد جمعیت زندانیان است در حالیکه این آمار در استان کرمان بیش از 60 درصد است.
جهانگیر با اشاره به رتبه استان کرمان در سال های مختلف در رتبه توسعه، یادآور شد: باید دولت توجه بیشتری به استان کرمان داشته باشد تا بتواند به جایگاه واقعی خود در توسعه نزدیک بشود.
وی در ادامه گفت: استان کرمان خدمات ارزنده ای را در عرصه مدیریت کشور دارد و در عرصه کلان مدیریت کشور شاهد خدمات افرادی از این استان و همچنین در عرصه جهان اسلام شاهد حضور سردار سلیمانی که اهل استان کرمان است، هستیم.
در ادامه این آئین رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه هدف سازمان زندان ها کاهش جمعیت کیفری، تغییر نگرش جامعه به زندان و اصلاح و تربیت زندانیان به منظور بازگشت زندانیان به زندگی شرافتمندانه اجتماعی است، افزود: باید بتوانیم نگاه بغض آلود به زندانی که در جامعه وجود دارد را به نگاه اصلاحی و تربیتی تغییر دهیم.
یداله موحد، مدیریت زندان ها را کار خطیر و حساس و با پیچیدگی های خاص دانست و یادآور شد: طی شش سال اخیر مدیریت آقای ولی نیا به خوبی از عهده این وظیفه حساس بر آمده است و یکی از خدمات خوب ایشان راه اندازی بازداشتگاه موقت در مرکز استان با ظرفیت بیش از 400 نفر با یک هزار و 800 متر زیربنا بود که کمک شایان توجهی به ساماندهی زندانیان کرد.
وی با اشاره به اینکه حجم بالایی از کارهای اصلاحی و تربیتی در زندان های استان در زمان مدیریت ولی نیا انجام گرفت و گفت: رمضان امیری از استان کرمان شناخت خوبی دارد و با فرصت ها و تهدیدهای استان آشناست و اقبال خوبی از ورود ایشان در استان صورت  گرفته است لذا پیش بینی می شود در آینده موفقیت های خوبی حاصل شود و بتوانیم برنامه های جدیدی را در زندان ها طراحی، دنبال و اجرا کنیم.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، در این آئین با حضور رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، رئیس کل دادگستری استان کرمان و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان از خدمات علی ولی نیا تجلیل و رمضان امیری به عنوان مدیرکل جدید زندان های استان کرمان منصوب شد.
علی ولی نیا از مجموع 34 سال خدمت، 30 سال را در مجموعه سازمان زندان های کشور و مسئولیت های حساس گذرانده و 6 سال در مسئولیت مدیرکل زندان های استان خدمت کرده است.
رمضان امیری پیش از این در سمت های مدیر زندان مرکزی کرمان،مدیر زندان های استان هرمزگان، مدیر کل زندانهای استان کرمان و مدیر کل زندانهای استان اصفهان مشغول به خدمت بوده است


منبع : معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی
بازدید : ۱۷۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید